Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

6 Gyakori kérdés az öntözőrendszer zónákról

Egy öntözőrendszer kiépítésekor érdemes egy új fogalommal megismerkedni: az öntözőrendszer zónákkal. No nem egy egyetemi disszertációba készülünk, nem kell megijedni! Néhány perc alatt meg lehet érteni, miközben a kertben a reggeli kávédat kortyolgatja egy köntösben. 

Mik azok az öntözőrendszer zónák?
Az Ön udvarát is egy öntözőrendszer tervezésekor különböző területekre, ún. öntözőrendszer zónákra osztják fel, különböző szórófejekkel, csepegtető csövekkel stb. kiépítve. Ezzel biztosítható, hogy hatékonyan legyen megöntözve az egész udvarod.

Miért van szükség öntözőrendszer zónákra?
A zónák kialakítására amiatt van szükség, hogy az udvar különböző területei megfelelő mennyiségű vizet kapjanak, az adott terület egyedi vízigényének megfelelően. A bokrok és cserjék kevesebb vizet igényelnek, mint a gyeppel ellátott területek. Egy mediterrán fűszernövény kert kevesebb vizet igényel, mint a paradicsom. Az árnyékos helyek kevesebbet igényelnek, mint a napsütötte területek. A megfelelő távolságban elhelyezett szórófejek, fúvókák megfelelő menniyégű vizet juttatják ki a megfelelő tempóban. 

Miért nem öntözhetek az öntözőrendszer zónáimban egyszerre?
Képzelje el azt, amikor megnyitja az összes vízcsapot a házban és az összes kerti csapot is, elindítja az automata mosogatógépet, közben megpróbál zuhanyozni, és valamelyik családtagja lehúzza a wc-t is. Valószínűleg hirtelen forró lesz a víz, vagy nemes egyszerűséggel nem fogja tudni hirtelen lemosni a sampont a hajáról, igaz? Ilyen tapasztalatlal már sokunknak voltak. Egy háztartásban a felhasznált víz mennyiségének is van határa. Egyszerűen nincs elég víz egyszerre ahhoz, hogy a kertedet egyszerre öntözd.

Hány Öntözőrendszer Zónára van szükségem egy átlagos kertben?
Az otthoni öntözőrendszerek esetében a 4-8 öntözőrendszer zóna meglehetősen általánosnak számít. Kisebb, 100 m2 alatti kertekben ennél kevesebb is elegendő lehet, illetve egy 1000 m2 feletti kertben akár ennl többre is. A pontos szám az Ön vízforrásától függ, azaz attól, hogy mennyi vizet, mekkora nyomáson tud egy perc alatt biztosítani. Egy erős szivattyú egy hatalmas ciszterna esetén sokkal több vizet képes szolgáltatni, mint egy átlagos városi vízvezeték rendszer. Minél nagyobb a szivattyú teljesítménye, annál kevesebb zónára van szükség. Az Ön udvarának a kialakítása is nagyban befolyásolja, hogy hány öntözőrendszer zónára van szükség. Minél nagyobb a kert, annál több zóna lesz. Minél osztottabb egy kert girba-gurba szélekkal, annál több zónára lesz szüskég. Néhány háztulajdonos csepegő öntözést szeretne a virágaikhoz, amihez plusz zónára van szükség. Van, aki más módon szeretné öntözni a zöldségeskertjét, mint a fűt. Ez egy másik zónát jelent. É még sorolhatnánk a példákat. Ezeket szakszerűen és mind a kezdeti beruházás, mind a hosszú távú üzemeltetési költség szempontjából egy kerttervező tudja alaposan kiszámítani. Egyszerűbb kertek esetén erre azonban nincs feltétlenül szükség. 

Számos ajánlatot kértem, de az egyes kertészeti cégek eltérő számú zónára adtak ajánlatot. Mi lehet ennek az oka? 
Több évtizedes tapasztalatunk alapján mi is azt látjuk, hogy ez előfordul. Ez részben indokolt lehet, de az is előfordul sajnos, hogy valami nincs rendben a tervvel. Bizonyos kertépítő cégek igyekeznek spórolni a zónákon, hogy kedvezőbb árat kínáljon a telepítésre. Kevesebb zóna, kisebb költség. Ezzel abban az esetben semmi probléma nincs, ha ebben transzparens az ajánlatot adó cég és nem a drágán vetett gyepünk látja ennek kárát. Olyannal is találkoztunk már, hogy tervezési hibáról vol szó. Ha a kertje valójában öt öntözőrendszer zónát igényel, de csak négy van, 
akkor elképzelhető, hogy nincs megfelelő nyomás és a vízforrása nem tud megfelelő mennyiségű vizet a zónái rendelkezésére bocsájtani.
Éppen ezért kiritikus a rendszer tesztelése például, mielőtt visszatemetnék az öntöző csöveket. Lehetőség van persze zónák hozzáadására a későbbiekben is, de ez rengeteg földmozgatással, munkával jár. Sokkal egyszerűbb az első alkalommal jól elvégezni.
Láványos, plusz költsgünk is felmerülhet, ha mondjuk az automata vezérélőnk csak négy zónát tud kezelni és kiderül a későbbiekben, hogy 5-re, vagy 6-ra lenne szükségünk.

Miért van nekem 8 zónás vezérlőm, ha csak 6 öntözőrendszer zónám van?
Egy automata öntözőrendszer vezérlőnek van egy maximális kapacitása, amit ki tud szolgálni, függetlenül attól, hogy Önnek jelenleg valójában hány zóna van kiépítve. A diszkontkertnél mi általában olyan vezérlőt javasolunk, amelyek nagyobb kapacitással rendelkeznek, mint amire ebben a pillanatban nagyon szűken kiszáítva szükség van, hogy így a későbbiekben még több zónát lehet hozzáadni, ha a kertépítési igények változnak. De ha spórolás miatt most a kisebb vezérlő miatt mellett döntünk, az is egy teljesen érvényes választás, csak legyünk tisztában ezzel a korláttal a jövőben. 

Tartalomhoz tartozó címkék: öntözőrendszer